
Semi Automatic Cryostat Microtome - Dual Compressor, -40â°c Quick Freeze Technology, User-friendly Control Panel, Anti-static Blade Holder, 1-100mm Section Thickness Range, Portable With 4 Casters, Enclosed Drainage System, Visible Operating Parameters
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Bluefic
In Stock
Product Specifications
| Measurement Range | Section thickness: 1-60 microns |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 24 Specimens |
| Temperature Range | -35AdegC to +10AdegC |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220V AC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Core Components | Microtome, Refrigeration Compressor, UV Lamp, Anti-fog System |
| Model No | LQ-225 |
| Accuracy | A+-1 micron (section thickness adjustment) |
| Feature | Rapid specimen freezing, Motorized/Manual operation, Defrost function, UV Disinfection, Large freezing shelf |
| Equipment Materials | Rust Protected Powder Coated Steel, Stainless Steel Components |
| Type | Semi Automatic Cryostat Microtome |
| Usage | Histopathology, Medical Laboratory, Tissue Sectioning |
| Display Type | Digital LED Display |
| Dimension (L*W*H) | 660 mm x 680 mm x 1200 mm |
| Weight | Approx 120 Kg |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AGZPM1590J1ZQ
Certification
ISO 9001-2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AGZPM1590J1ZQ
Ambala, Haryana
Chief Executive Officer
Mr Rajiv Madaan
Members since
16 Years
Address
Jasmeet Nagar, Near Vita Milk Plant, Ambala, Haryana, 134003, India
automatic cryostat microtome in Ambala
Report incorrect details





































