
Semi Automatic Concrete Mixture Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Rathinam
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Drum Capacity | 3/4 Cubic Meter |
| Drum Diameter | 900 mm |
| Drum Length | 1200 mm |
| Motor Power | 1.5 HP |
| Voltage | 220 V |
| Weight | 250 kg |
| Features | Durable Design, Easy Operation, Low Energy, Quick Mixing, Efficient Design |
| Payment Terms | Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 5 Days |
| Packaging Details | Customised packing as per customer requirement. |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
About Our Company Five years back in 2011, we, Rathinam Engineering Works, established our company and since then we are climbing the ladder of success with the motive of becoming the largest Industrial Machinery and Spare Parts Manufacturer and Supplier. Hollow Block Machine, Concrete Mixer Machine, Paver Block Making Machine, Trolley, Block Making Machine Spare Parts are the broad array of machinery that comprises our product range. The manufacturing of these machinery are done with superior end technology and their distribution in the market is
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AKHPJ3216E1ZP
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AKHPJ3216E1ZP
Rating
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Jayamoorthy K.
Address
D.No.192/48, Pathi Gowndar Thottam, IIIrd Street, Ganapathy, Coimbatore, Tamil Nadu, 641006, India
Construction Machinery in Coimbatore
Report incorrect details






















