





Semi Automatic Coconut Coconut Shell Removing Machine - Automatic Grade: Semi-automatic
Price: 88500.00 INR / Piece
(75000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
88500.00 INR / Piece
Weight :
200.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Power | 1.5 HP |
| Voltage | 220V |
| Dimensions | 1000x600x800mm |
| Weight | 150kg |
| Capacity | 100 coconuts/hour |
| Warranty | 1 year |
| Features | Easy Operation, High Efficiency, Durable Design, Low Maintenance, Safe Operation, Adjustable Settings, Compact Design |
| Color | Blue |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 25 Days |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | wooden box |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO9001:2015 |
| Weight | 200.00 Kilogram |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Breadth | 25.00 inches |
| Mop | 1 |
| Color | Blue |
| Pkg Box Length | 31.00 inches |
| Stock Quantity | 1 |
| Pkg Box Height | 42.00 inches |
| Brand Name | mariya |
| MRP | 88500.00 INR |
| Price | 75000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 4 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| GSTIN | 18% |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
phase: three phase
capacity: 300 per hr
Company Details
we are an ISO 9001:2015 certified company and its incorporated in the year 2007 at coimbatore,tamilnadu , we "mariya engineering works "are a "sole proprietorship" based firm engaged as the manufacturer exporter of coconut product processing machines ,multipurpose juice extractor and service.banking on the skills of our qualified team of professionals, we are involved in providing a wide range of these products .under the esteemed guidance of "Mathew [proprietor ]"we have attained a huge clint base in the market .
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2007
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
33BXZPS5598A1ZQ
Payment Mode
Others
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33BXZPS5598A1ZQ
Coimbatore, Tamil Nadu
MANAGER
Mr. Mathew
Members since
8 Years
Address
No 13, , Kannappa Nagar, Rathinapuri PO, Sanganoor, Coimbatore, Tamil Nadu, 641027, India
coconut deshelling machine in Coimbatore
Report incorrect details

































