
Pneumatic Bandsaw - Steel Construction, 10-20 Bar Pressure, 380v Voltage | Semi-automatic Operation, 100 Kg/hr Production Capacity, Cnc Technology
Price: 236000.00 INR / Piece
(200000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
445000.00 INR / Unit
Weight :
2200.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Cutting Machine |
| Technology | CNC |
| Power Source | Electricity |
| Material | Steel |
| Operating Type | Semi Automatic |
| Power | 415 Volt (v) |
| Pressure | 4 Bar |
| Computerized | Yes |
| Automatic | No |
| Warranty | 1 |
| Production Capacity | 100 Kg/hr |
| Drive Type | Electric |
| Usage & Applications | industrial Pipe cutting machine |
| Voltage | 380 Volt (v) |
| Supply Ability | 5 Per Month |
| Delivery Time | 4-6 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Bubble Wrapping Packing |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO Certified |
| Returnable | No |
| Brand Name | MEC |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Pkg Box Height | 75.00 cm |
| MRP | 445000.00 INR |
| Pkg Box Length | 45.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Weight | 2200.00 Kilogram |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Max Quantity | 10 |
| Min Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Pkg Box Breadth | 60.00 cm |
| Price | 200000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 10 |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Type | free |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
We are one of the leading Metal Cutting Band saw Machine Manufacturer & Exporter, Circular Saw Machine Manufacturer & Exporter & Bimetallic Bandsaw Blade Distributor.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
60
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23AAOCM5855C1ZF
Payment Mode
Paypal
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AAOCM5855C1ZF
Indore, Madhya Pradesh
M.D.
Mr Uttam Rao Darvai
Members since
8 Years
Address
306 A-1, Sector-E, Industrial Area, Sanwer Road, Indore, Madhya Pradesh, 452015, India
circular saw cutting machine in Indore
Report incorrect details


































