
Semi Automatic Electric C5 Jack Sewing Machine - 4 Thread, 7000 Stitch/min Sewing Speed, 220-280 Volt | New, White, 5mm Needle Distance, 4mm Stitch Length, 0.7-2 Differential Ratio, 3.5mm Foot Lifting Height
Price: 26500 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Number of Threads | 4 |
| Phase Type | Single Phase |
| Model Number | C5 |
| Needle Distance | 5mm |
| Stitch Length | 4mm |
| Foot Lifting Height | 3.5mm |
| Features | Efficient stitching, Precise control, Durable design, Easy operation, High quality, 4 threads, Semi-automatic |
| Product Type | C5 Electric Jack Sewing Machine |
| Power | Electricity (AC) Volt (v) |
| Voltage | 220-280 Volt (v) |
| Needle | 2 |
| Sewing Speed | 7000 Stitch/Min |
| Condition | New |
| Operate Method | Electric, Automatic |
| Color | White |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 1-15 Days |
| Packaging Details | Box |
| Main Domestic Market | Gujarat |
Product Overview
Key Features
Number of Threads : 4
Phase Type : Single Phase
Model Name/Number : C5 (Electric)
Brand : Jack
Needle Distance : 5mm
Stitch Length : 4mm
Differential Ratio : 0.7-2
Foot Lifting Height : 3.5mm
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHAKTI SEWING MACHINE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Sewing Machine in bulk from SHAKTI SEWING MACHINE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1995
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Chandran
Address
Shop No. 1, Swami Appartment, Opp. Anila Flat, Khodi Ambali, S.N. Temple Road, Gheekanta, Ahmedabad, Gujarat, 380001, India
jack sewing machine in Ahmedabad
Report incorrect details





































