



Semi-automatic Brick Making Machine - Capacity: 3600-4000 Bricks/hour
Price: 2124000.00 INR / Number
(1800000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
2124000.00 INR / Number
Weight :
2000.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Blue |
| Product Type | Brick Making Machine |
| General Use | Brick Making |
| Material | Other, Steel |
| Capacity | 3600-4000 bricks/hour |
| Weight (kg) | 1800 kg |
| Type | Other |
| Computerized | No |
| Automatic | No |
| PLC Control | No |
| Method | Other, Hydraulic Pressure + Vibration |
| Vibration Type | Platform Vibration |
| Vibration Frequency | 4200 times/min |
| Maximum Pressure | 50-60 Ton |
| Machine Power | 10.5 kW |
| Voltage | 415 V |
| Dimension (L*W*H) | 2200 x 2000 x 2200 mm |
| Pallet Size | 550 x 700 mm |
| Minimum Height | 50 mm |
| Maximum Height | 200 mm |
| Number of Bricks | 8 bricks/cycle |
| Feature | Other, Semi-Automatic Operation, High Productivity, Robust Design |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
| Pkg Box Height | 200.00 inches |
| Unit Type | Number |
| Pkg Box Breadth | 1000.00 inches |
| Color | Blue |
| Weight | 2000.00 Kilogram |
| Mop | 1 |
| Shipping Type | actual |
| Currency | INR |
| Price | 1800000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| MRP | 2124000.00 INR |
| Pkg Box Length | 2000.00 inches |
| Returnable | No |
| GSTIN | 18% |
| Stock Quantity | 10 |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
150
Establishment
1987
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AARCA7697K1ZN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AARCA7697K1ZN
Chhatrapati Sambhajinagar, Maharashtra
Sales
Mr Alankar Engineering Equipment
Members since
3 Years
Address
Unit 1 : H-5/8, MIDC Industrial Area, Chikalthana, Chhatrapati Sambhajinagar, Maharashtra, 431210, India
Report incorrect details

































