
Semi Automatic Book Sewing Machine
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel, plastic |
| Dimensions | 150x80x100cm |
| Weight | 200kg |
| Power | 220V |
| Sewing speed | 1000spm |
| Needle size | 18# |
| Warranty | 1year |
| Features | Semi-automatic, Chain feeding, High speed, Tight sewing, Seven needle positions |
Product Overview
Key Features
* SEMI AUTOMATIC WITH CHAIN FEEDING SYSTEM.
* HIGH SPEED SEWING SYSTEM WHICH PROVIDES TIGHTER SEWING BETWEEN SIGNATURES.
* SEWING AT SEVEN NEEDLE POSITIONS.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Redlands Ashlyn Instruments has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Paper Printing & Book Binding Machine in bulk from Redlands Ashlyn Instruments at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Thrissur, Kerala
Office Manager
Mr. Rajendran
Address
REDLANDS HOUSE, POST BOX. 102, M.G. ROAD, KARIKKATH LANE, Thrissur, Kerala, 680001, India
sewing machines in Thrissur
Report incorrect details































