
Semi Automatic Blister Sealing Machine - Blister Seal, 1200 X 800 X 1500 Mm, Blue And Silver | 450 Pieces/hour, Energy Efficient, Low Maintenance, Easy To Operate
Price: 130000.00 INR / Unit
(130000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Packaging Speed | Varies per operator approx. 300 blisters/hour |
| Sealing Length | Depends on blister size |
| Accuracy | High |
| Driven Type | Electric |
| Application | Blister Packaging |
| Production Capacity | 300 blisters per hour |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Weight | Approx. 150 kg |
| Type | Blister Sealing Machine |
| Power | 2 kW |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 1200 x 800 x 1500 mm |
| Sealing Speed | 300 blisters/hour |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Color | Blue and Silver |
| Condition | New |
| Packaging Material | Plastic Blister and Paperboard |
| Voltage | 220V |
| Seals Type | Blister Seal |
| Contact Load | Standard |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 130000.00 INR (Approx.) |
| Color | Blue and Silver |
| Returnable | No |
| Brand Name | DURGA THERMOPLAST |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
12
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06GICPS3067P1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06GICPS3067P1ZK
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr Atul Singh
Members since
5 Years
Address
Plot No. 463, 22 Feet Road, Lamba Chowk, Baba Hirday Industrial Area, Mujessar, Sec-24, Faridabad, Haryana, 121005, India
blister sealing machine in Faridabad
Report incorrect details



































