
Semi Automatic Bandsaw Machine - C.i. Graded Material, 210x210mm Cutting Capacity | 20 To 100 Mtr./min Cutting Speed, 0.1mm Cutting Accuracy, 70 To 350 Bhn Hardness
Price Trend: 525000.00 - 4011000.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Cutting Capacity (Square) | 210x210mm |
| Cutting Capacity (Round) | 210mm |
| Clamping Capacity | 20-210mm |
| Cutting Accuracy | 0.1mm |
| Cutting Speed | 20-100m/min |
| Hardness Range | 70-350BHN |
| Blade Dimensions | 3660x34x1.1mm |
| Saw Motor | 3HP |
| Hydraulic Motor | 1.5HP |
| Coolant Motor | 0.16HP |
| Power Supply | 440V, 50Hz, 3-Phase |
| IP Rating | IP54 |
| Floor Area | 1900x1100mm |
| Weight Capacity | 0.3Tons |
| Material | Cast Iron |
| Usage | Metal and plastic cutting |
| Features | Precise cuts, Stable operation, Safe clamping, Durable design, Efficient cutting |
| Supply Ability | 4 Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23AAKCM1160C2Z0
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AAKCM1160C2Z0
Dewas, Madhya Pradesh
Director
Mr R. P. Tiwari
Address
6 - A, Industrial Area, Ujjain Road, Dewas, Madhya Pradesh, 455001, India
semi automatic bandsaw machine in Dewas
Report incorrect details







































