
Semi Automatic Banana Chips Machine - Capacity: 2000 Kg/day
Price: 29500.00 INR / Piece
(25000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
30000.00 INR / Piece
Weight :
60.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver, Other |
| Product Type | Banana Chips Machine |
| General Use | Banana chips making |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Food Processors |
| Capacity | 3000 Kg/hr |
| Weight (kg) | 60 Kilograms (kg) |
| Product Shape | Other |
| Computerized | No |
| Automatic | No |
| Control System | Manual |
| Installation Type | Free Stand |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Power | 220 Volt (v) |
| Dimension (L*W*H) | 16x14x25 Inch (in) |
| Feature | ECO Friendly, Low Noice, Lower Energy Consumption, Compact Structure, High Efficiency |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | Industrial Standard |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISI |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Color | Silver, Other |
| Mop | 1 |
| Brand Name | Ajanta |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Height | 25.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 14.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 2 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price | 25000.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Type | free |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| MRP | 30000.00 INR |
| Pkg Box Length | 36.00 cm |
| Stock Quantity | 105 |
| Weight | 60.00 Kilogram |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Machine Type : Semi Automatic
Usage/Application : Commercial
Country of Origin : Made in India
Suitable for cost effective and continuous production of banana, sweet potato, cassava and tapioca in different shape.
Company Details
We Ajanta manufacturers are Leading manufacturer of domestic flour mill machine, ss pulveriser, tabletop flour mill, vertical flour mill machine, food processing commercial machine like 2 in 1 banana & potato chips machine, potato peeler, oil dryer, Finger Chips Machine, Farsan Machine and many more.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Wholesaler, Retailer
Employee Count
20
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AHAPR8041B1ZR
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHAPR8041B1ZR
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr Sohil Patel
Members since
5 Years
Address
Plot No. 1, Survey No. 208/25, Jay Yogeshwar Ind. Area, Near Laxmi Foundry, Pal Road, Rajkot, Gujarat, 360004, India
Food Processing Machinery in Rajkot
Report incorrect details






















