
Semi Automatic Baling Press Machine
Price: 380000.00 INR / Piece
(380000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Nominal Force | 40 Ton |
| Power Source | Other, Electric |
| Condition | New |
| Dimension (L*W*H) | 1200 x 900 x 3200 mm |
| Power(W) | 10 HP |
| Voltage | 415V, 3 Phase |
| Motor | 10 HP Electric |
| PLC System | No |
| Solenoid Valve | Fitted |
| Pre-Fill Valve | Available |
| Proportional Valve | Available |
| Pressure Gauge | Included |
| Max Opening Distance | 850 mm (approx.) |
| Working Table Size | 700 x 500 mm |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 45-60 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Brand Name | A K Engineering Works |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 380000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
12
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AJXPA1510H1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AJXPA1510H1ZL
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. R. Arun Kumar
Members since
1 Years
Address
102 A, Kothanthottam, Keeranatham Road, Coimbatore, Tamil Nadu, 641035, India
paper baling press machine in Coimbatore
Report incorrect details

































