
Rope Break Dynamometer
Price: 33780.00 INR
(33780.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 20 kN |
| Display Type | Analog Dial Gauge |
| Temperature Range | -10A C to +60A C |
| Type | Mechanical Rope-Break Dynamometer |
| Equipment Materials | Aluminum Alloy Body, Stainless Steel Components |
| Frequency | N/A (Mechanical) |
| Weight | 6.2 kg (approx) |
| Usage | Tension Measurement of Rope, Cable or Wire |
| Dimension (L*W*H) | 345 mm x 120 mm x 75 mm |
| Core Components | Dial Gauge, Rope Clamps, Frame |
| Feature | Portable, Easy to Install, Corrosion Resistant |
| Power Source | Manual (Non-Electric) |
| Accuracy | A 1% FS |
| Model No | RBD-20KN |
| Automation Grade | Manual |
| Measurement Range | 0-20 kN |
| Unit | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price | 33780.00 |
| Selling Price | 33780.00 |
| Brand Name | Engineering Growth Connection |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1989
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AACCK6288R1ZP
Certification
ISO 9001 : 2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AACCK6288R1ZP
Ambala Cantt, Haryana
Director
Mr Manoj Gupta
Address
96, HSIDC Industrial Estate, Jagadhari Road, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
dynamometers in Ambala Cantt
Report incorrect details











































