
Roots Blower - Cast Iron, Standard Dimensions, Blue And Orange | 5 Hp Electric Motor, Low Noise, Variable Flow Rate, Up To 1 Bar Pressure
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Pressure Range | 0.5-1 bar |
| Life Span | 5-10 years (approximation) |
| Max Pressure | Varies based on model |
| Output Power | Standard Output |
| Power | Electric |
| Motor Power | 5 HP |
| Vaccum Range | Standard |
| Flow Rate | Variable based on model |
| Product Type | Roots Blower |
| Material | other , Cast Iron |
| Capacity | Standard |
| Pressure | Other, Up to 1 bar |
| Application | Other, Industrial Use |
| Frequency (MHz) | 60 MHz |
| Motor Speed | 1450 rpm |
| Noise Level | Low Noise |
| Power Source | Other, Electric Motor |
| Voltage | 230V/415V |
| Weight | Approx. 100-150 kg |
| Dimension (L*W*H) | Standard Dimensions |
| Color | Blue and Orange |
| Warranty | 1 Year |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Producer
Employee Count
35
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AAHCB6256B1ZY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAHCB6256B1ZY
Bahadurgarh, Haryana
Marketing Director
Mr Vikas Gupta
Members since
14 Years
Address
Plot No E-32, Old Industrial Area, Near Civil Hospital, Near Metro Pillar No 878, Bahadurgarh, Haryana, 124507, India
Report incorrect details





























