
Roots Blower - Electric Blower, 1900-3800 M3/hr Flow Rate, 220 Volt, Blue Color | High Volumetric Efficiency, Oil-free Operation, Quiet Design, Easy Maintenance
Price: 338240.00 INR / Unit
(302000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
415000.00 INR / Unit
Weight :
60.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Pressurization | high Pressure |
| Color | Blue |
| Product Type | Roots Blower |
| Power Source | Electric Blower |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | Industry Standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Min Quantity | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Unit/Units |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Brand Name | BETA MASCHINENFABRIK PVT. LTD. |
| Color | Blue |
| Pkg Box Height | 65.00 cm |
| Weight | 60.00 Kilogram |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Max Quantity | 10 |
| Price | 302000.00 INR (Approx.) |
| MRP | 415000.00 INR |
| Price Type | fixed |
| GSTIN | 12% |
| Pkg Box Length | 45.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 35.00 cm |
| Mop | 1 |
| Shipping Type | order_percent |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Positive Displacement Air Movement
High Flow Rate Capability
Simple and Reliable Design
Oil-Free Operation
Efficient for Moderate Pressure Applications
Quiet Operation
Durable Construction
Easy Maintenance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BETA MASCHINENFABRIK PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Air Blowers from BETA MASCHINENFABRIK PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
150
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AACCB4485H1ZI
Payment Mode
Cash on Delivery (COD)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AACCB4485H1ZI
Greater Noida, Uttar Pradesh
Sales Engineer
Mr Anand Kumar
Members since
18 Years
Address
D-29, Site-B, Industrial Area, Surajpur, Greater Noida, Greater Noida, Uttar Pradesh, 201310, India
Report incorrect details



















