
Root Master Humic Acid Liquid Application: Agriculture
Price: 472.00 INR / Liter
(400.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
480.00 INR / Liter
Weight :
10.00 Kilogram
1 Pack Contains :
10
Minimum Pack Size :
80
In Stock
Product Specifications
| Smell | NA |
| Refractive Rate | NA |
| Taste | NA |
| Boiling point | NA |
| Molecular Weight | 1000+ Grams (g) |
| Structural Formula | NA |
| HS Code | 38089990 |
| Molecular Formula | NA |
| Classification | Organic Acids |
| Organic Acid Types | Carboxylic Acid |
| Chemical Name | Other, Humic Acid Liquid |
| Inorganic Acid Types | Others |
| Grade | Agriculture Grade |
| Type | Humic Acid |
| Physical State | Liquid |
| Purity | 12 |
| Appearance | liquid |
| CAS No | 68514-28-3 |
| Application | Agriculture |
| Other Names | HUMIC ACID |
| Storage | Cool and Dry Place |
| Usage | AGRICULTURE |
| Melting Point | NA |
| Density | 1.1 Gram per millilitre (g/mL) |
| Solubility | Soluble |
| Raw Material | HUMATE+ HUMIN |
| FOB Port | MUMBAI |
| Payment Terms | Paypal, Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 10000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | 200 Lit BarrelShipping Cost Will Depend on Location & Volume |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Breadth | 12.00 in |
| Brand Name | greenchem biotech |
| Moq | 80 |
| Pkg Box Height | 12.00 in |
| Max Quantity | 100 |
| Weight | 10.00 Kilogram |
| Pkg Box Length | 18.00 in |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5000 |
| Unit Type | Liter/Liters |
| Returnable | No |
| MRP | 480.00 INR |
| Min Quantity | 1 |
| Price | 400.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| Mop | 80 |
| Product Unit | 80 Liter/Liters |
| Packsize | 10 |
| Shipping Type | free |
| Minimum Order Quantity | 80 |
| Minimum Ordered Packs | 80 |
Product Overview
Key Features
PH : 8-10
Density : 1.1
Grade : Agriculture
Physical : Liquid
Liquid Humic acid potassium Based root master is a an excellent root growth simulator.It work in Cation exchange within soil n root. Help to fix all crops roots deep within. No of white roots get increased, ultimately helps to supply desired nutrient to plant. It can be used through foliar and Drip.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GREENCHEM BIOTECH has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fertilizers from GREENCHEM BIOTECH at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Dealer
Employee Count
10
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AAVPR1621B1ZQ
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAVPR1621B1ZQ
Pune, Maharashtra
CEO
Mr Prabhakar Namdev Raut (m.sc. Ph.d )
Members since
17 Years
Address
Gat No - 152, At / Po - Lavale, Tal - Mulshi, Dist-Pune, Pune, Maharashtra, 412115, India
liquid humic acid in Pune
Report incorrect details































