
Root Blower - Heavy-duty Cast Iron, Compact Design, High Efficiency Airflow
Price: 58000.00 INR / Piece
(58000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Other |
| Condition | New |
| Technology | Other, Twin-lobe rotary technology |
| Dimension (L*W*H) | 1200x800x1000 mm (approx.) |
| Power Mode | Electric |
| Voltage | 380V |
| Power Consumption | 5 hp |
| Pressure Output | 0.1 to 0.7 kg/cm2 |
| Application | Industrial air compression and pneumatic conveying |
| Coating Type | Powder-coated |
| Accessories | Silencer Pressure gauge Base frame |
| Warranty | 1 year |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Stock Quantity | 100 |
| Price | 58000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Brand Name | Limboj Compressor |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ICZPD7460L1ZS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ICZPD7460L1ZS
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Tejas Desai
Members since
3 Years
Address
Gopinath Industrial Hub, B 80, Vatva, Ahmedabad, Gujarat, 382449, India
Report incorrect details

































