
Room Heater
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Room Heater |
| Dominant Color | Silver |
| Power | 1500W |
| Dimensions | 30x20x15cm |
| Heating Element | Ceramic |
| Safety Features | Overheat Protection |
| Weight | 2kg |
| Voltage | 230V |
| Usage | Heats small rooms efficiently, ideal for homes and offices. |
| Features | Portable, Energy efficient, Quiet operation, Long life, Safe heating |
Company Details
We, Redusco Enterprises were established in the year 2001 as a manufacturer, exporter, supplier and trader of Exhaust Fan, Heavy Duty Exhaust Fan, Bathroom Exhaust Fan, Light Duty Exhaust Fan, Pedestal Fans, Water Heating Rod, Low Duty Exhaust Fan, Home Appliances, Press, and allied products. Finest quality electronic, plastic and metal components and body materials are used in the manufacturing of our products to ensure optimum quality. We have been able to manufacture high performance electronic appliances at low cost by implementing innovative production techniques. Further, our Heavy Duty Exhaust Fan is highly demanded in the market owing to its dynamically balanced impellers, T
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Noida, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Dashrath Prasad
Address
Village Gijhore, Sector -53, Near Madan Mohan Malviya School Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
room heater in Noida
Report incorrect details


































