
Room Dustbin - High-grade Durable Plastic, Various Sizes & Colors | Eco-friendly Design, Reliable Quality
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Waste Bin |
| Dominant Color | Green |
| Material | Plastic |
| Capacity Range | 5-20 Liters |
| Diameter Range | 20-40 cm |
| Height Range | 30-60 cm |
| Usage | Indoor waste disposal in rooms, offices, or homes |
| Weight Range | 0.5-2 kg |
| Features | Easy Disposal, Durable Design, Simple Design, Decent Aesthetics, Various Sizes, Multiple Colors |
Product Overview
Key Features
There is always a need to keep a dustbin inside our rooms and that has to look simple and decent with a high grade quality. Therefore, as a leading Manufacturer and Supplier of the marine products as well as of the house keeping services, we have come forth with an extensive range of the Room Dustbins available in different colors and sizes. We are quality conscious and use the latest technologies for the manufacturing. With the support of our qualified engineers, we design our products as such that they are durable and reliable being environment friendly. The prices are however, industry led.
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
1982
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19ALVPS6609P1ZS
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ALVPS6609P1ZS
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Arnab Sen
Address
36B, Shakespeare Sarani, Kolkata, West Bengal, 700017, India
Housekeeping Products in Kolkata
Report incorrect details























