
Rooftop Wind Electric Generator
Price: 105000.00 INR / Unit
(100000.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
105000.00 INR / Unit
Weight :
18.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | White and black |
| Maintenance Type | Minimal maintenance |
| Features | Rooftop installation compact design |
| Product Type | Other, Rooftop Wind Electric Generator |
| Material | Metal and plastic components |
| Cable Length | Not visible |
| Switch Mode | Other, Not visible |
| Size | Compact |
| Dimension (L*W*H) | Not visible |
| Weight | Not visible |
| Application | Other, Electric power generation for residential buildings |
| Type Of Technology | Other, Wind energy conversion |
| Installation Type | Other, Rooftop |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Brand Name | SOLAR INDIA |
| Shipping Type | order_percent |
| MRP | 105000.00 INR |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Weight | 18.00 Kilogram |
| Currency | INR |
| Shipping Rate | 6.00 |
| Price | 100000.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 5% |
| Color | White and black |
| Stock Quantity | 10 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Unit/Units |
| Pkg Box Length | 300.00 cm |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Height | 1000.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 121.92 cm |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
We would like to introduce ourselves as a leading renewable energy system suppliers in India. Our company, solar India Inc., provides products and services to develop and implement installation of renewable energy systems nationally. Our technology solutions and unique methodology facilitates our clients by locating and purchasing regional based cost effective alternative energy systems and solutions to their ever-increasing energy demands. Solar India Inc. uses the industry leaders cutting-edge solar technology in its solar division to produce clean, natural, renewable energy for its customers. We work diligently to provide our customers with energy solutions from the industry leaders in each of our renewable energy divisions. We are committed to providing excellent industry leadership in the development and implementation of state of the art solutions for harnessing the energy available from renewable clean energy sources while safeguarding the environment and local communities.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
1994
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
23AFPPD2315D1Z3
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Cheque
Certification
IEC61215, IEC 61730
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AFPPD2315D1Z3
Indore, Madhya Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
MD
Mr Himanshu Dhakad
Members since
9 Years
Address
105, No. 1/2, Old Palasia, Apollo Arcade, Indore, Madhya Pradesh, 452018, India
small wind generator in Indore
Report incorrect details




























