
Rooftop Solar Panels - High-quality Photovoltaic Modules | Longer Service Life, Low Maintenance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Crystalline Silicon |
| Power Output | 300-400W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650x1000mm |
| Efficiency | 18-20% |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Rooftop power generation for commercial or residential buildings |
| Features | High efficiency, Long lifespan, Low maintenance, Clean energy, Cost savings, Environmentally friendly |
| Payment Terms | Others, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | On Order Per Week |
| Delivery Time | 02 Week |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
High quality
Longer service life
Low maintenance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TINSOLAR TECHNOLOGIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from TINSOLAR TECHNOLOGIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AAKFT6906C1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AAKFT6906C1Z5
Hyderabad, Telangana
Partner
Mr. Zelan Basha Tinker
Address
D.No.5-12-212, Mangapuram Colony, Moula-Ali, Hyderabad, Telangana, 500040, India
solar rooftops in Hyderabad
Report incorrect details






































