
Rooftop Solar System - Cable Length: 20 Meter (M)
Price: 53100.00 INR / Kilowatt
(45000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
53100.00 INR / Kilowatt
Weight :
20.00 Kilogram
1 Pack Contains :
5
Minimum Pack Size :
2
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Monocrystalline Silicon |
| Material | Glass |
| Power | 10000 Watt (w) |
| Operating Temperature | 35 Celsius (oC) |
| Output Voltage | 415 Volt (V) |
| Cable Length | 20 Meter (m) |
| Switch Mode | Automatic Switch |
| Dimension (L*W*H) | 3*2 Meter (m) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cheque, Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Kilowatt/Kilowatts, Number, Number |
| Moq | 1 |
| Packsize | 5 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| MRP | 53100.00 INR |
| Pkg Box Height | 12.00 cm |
| Mop | 2 |
| Price Type | fixed |
| Price | 45000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | AMAZE Solar |
| Weight | 20.00 Kilogram |
| GSTIN | 18% |
| Product Unit | 1 Kilowatt/Kilowatts, Number, Number |
| Pkg Box Breadth | 200.00 cm |
| Shipping Type | actual |
| Stock Quantity | 5 |
| Pkg Box Length | 300.00 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 2 |
Product Overview
Key Features
We are dealing in Solar system for Domestic and Industrial & Commercial roof.
We also do subsidy and net metering support. We also have banking loan support.
Rooftop Solar Systems offer clean, renewable energy for homes and businesses. Here are the top 10 very short features.
Key Features :-
Reduces electricity bills by 70-90%.
Provides energy independence from grids.
Protects roof from weather and UV damage.
Low maintenance with durable components.
Real-time monitoring via apps.
Enables net metering for excess power credits.
Backup power during outages with batteries.
Environmentally friendly, zero emissions.
Inflation-proof with stable energy costs.
High-efficiency panels up to 24%.
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19ARKPP2293B1ZN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ARKPP2293B1ZN
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Baidyanath
Members since
3 Years
Address
Flat No 2A, Second Floor, 45/3, Kabi Nabin Sen Road, Dum Dum, Kolkata, West Bengal, 700028, India
solar rooftop system in Kolkata
Report incorrect details



























