
Rooftop Solar Panel System - High-efficiency Monocrystalline , Customizable Designs For Exceptional Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Monocrystalline |
| Power Output | 300-400W |
| Voltage | 36V |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Cell Efficiency | 19% |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Rooftop electricity generation |
| Features | Clean energy, Cost savings, Eco-friendly, High efficiency, Reliable power |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Solar Powertronics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Solar Powertronics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
12
Establishment
2002
GST NO
24ACCFS1681B1ZJ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ACCFS1681B1ZJ
Gandhinagar, Gujarat
Senior Engineer
Mr. Sanket Pokar
Address
Plot No. E/168, GIDC , Electronic Estate, Near Sector-26, Gandhinagar, Gujarat, 382026, India
solar rooftop panel in Gandhinagar
Report incorrect details







































