
Rickshaw Batteries
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Lead acid |
| Dimensions | 150x87x95 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 12Ah |
| Warranty | 1 year |
| Terminals | Standard |
| Features | Long life, Lightweight, Space saving, Fast charging |
Product Overview
Key Features
Batteries. These batteries are manufactured
by utilizing top quality components with the help of contemporary techniques
under experts' observation. The provided batteries provide optimum
power supply to electric rickshaw. Moreover, these Rickshaw
Batteries can be bought from us at marginal prices.
Features:
- Longer service life
- Light weight
- Space saving
- Needs less time to get charged
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, B & B BATTERY (INDIA) CO., PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Auto Batteries in bulk from B & B BATTERY (INDIA) CO., PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
12
Establishment
1992
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Director
Mr Ajit
Address
No. 88, 3rd Main, Dollars Colony, 4th Phase, J.P. Nagar, Bengaluru, Karnataka, 560078, India
Report incorrect details







































