


Rice Sizer
Price: 2300.00 INR / Piece
(2300.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Size | Standard |
| Color | Blue and White |
| Surface Finish | Smooth |
| Motor Power | 2 HP |
| Features | Easy Operation, Low Maintenance, High Efficiency |
| Noise Level | Low |
| Usage & Applications | Sifting and sizing rice grains in rice mills |
| Lubricating System | Manual Lubrication |
| Shape | Rectangular |
| Drive Type | Belt Drive |
| Capacity | 3 to 4 Ton per hour |
| Product Type | Other, Rice Sizer |
| Material | Mild Steel |
| Technology | Other, Automatic |
| Power Source | Other, Electric |
| Power | 2 HP |
| Voltage | 220-240 V |
| Pressure | Standard |
| Surface Treatment | Other, Paint Coated |
| Dimension (L*W*H) | 1850 x 750 x 1800 mm |
| Weight | Approximately 500 kg |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Brand Name | Ajanta Enterprises |
| Returnable | No |
| Price | 2300.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Color | Blue and White |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AJPPB0881L1Z0
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AJPPB0881L1Z0
Palwal, Haryana
Proprietor
Mr. Tirlok Bansal
Members since
1 Years
Address
Old Anaj Mandi, Near Hissar Road, Palwal, Haryana, 121102, India
Report incorrect details
































