
Rice Puffing Roaster
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Rice Roaster |
| Dominant Color | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions | Variable |
| Power | 3-5 kW |
| Capacity | 50-200 kg/hr |
| Usage | Puffing rice grains for snack foods or further processing. Suitable for small to medium scale operations. |
| Weight | 100-500 kg |
| Warranty | 1 year |
| Features | High output, Durable build, Easy operation, Efficient puffing, Consistent quality |
Company Details
Kanbi Machinery, Established in 2007 at Asansol in West Bengal, is a leading Supplier,Trading Company of Food Processing Machinery in India. Kanbi Machinery is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Rice Puffing Roaster, Kanbi Machinery has made a reputed name for itself in the market with high-quality Atta Plant Machinery, Atta Plant Machinery , Maida Mixter Machine, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Kanbi Machinery has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from Kanbi Machinery at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Kanbi Machinery has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from Kanbi Machinery at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Asansol, West Bengal
Partner
Mr. Debasish Banerjee
Address
Pathak Bari, Nuruddin Road, Near Shani Mandir Asansol, West Bengal, 713303, India
Food Processing Machinery in Asansol
Report incorrect details
















