
Rice Polishers - High Grade Material, Durable Design For Superior Grain Polishing
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Rice Mill |
| Dominant Color | Blue |
| Capacity | 500kg/hr |
| Power | 3HP |
| Dimensions | 1500x800x1200mm |
| Material | Mild Steel |
| Weight | 500kg |
| Usage | Polishing and cleaning rice for improved quality and market value |
| Warranty | 1 Year |
| Features | High Output, Efficient Cleaning, Durable Design, Easy Operation, Reliable Performance, Cost Effective, Improved Quality |
Product Overview
Key Features
Company Details
ACCURATE GRAIN PROCESS SOLUTION (AGPS) is the latest technology providing company for Grain Processing, Rice Processing, Flour Processing, Peanut Processing, Blanched Peanut Processing, Gram Processing, Maize or Corn Processing and Pulses(Dal) processing plants. AGPS provides complete grain storage and handling technology to the customers with true color sorting technology and variety of packaging solutions. The company offers customized projects & Turn-key Solutions starting from concept stage to production stage, keeping the costs at optimal levels. Our success depends upon the art of manufacturing facility, R & D Team, Quick deliveries & excellent after sales service Support.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24BHFPS5049Q1ZN
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BHFPS5049Q1ZN
Anand, Gujarat
Director
Mr Nirav Suthar
Address
NH-8, B/H Shree BAPS Swaminarayan Mandir, Gamdi, Anand, Gujarat, 388001, India
rice polisher in Anand
Report incorrect details








































