



Rice Plan Shifter
Price: 150000.00 INR / Unit
(150000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Frame Material | Mild steel, Other, Heavy gauge steel structure |
| Belt Type | Other , N/A (Uses Sieves/Trays) |
| Structure | Other, Modular, Box Type, Other, Modular, vibration-resistant housing |
| Dimension (L*W*H) | 1800 x 900 x 1500 mm |
| Material | Other, Mild Steel / Stainless Steel, Other, Mild Steel / Stainless Steel |
| Load Capacity | 500-1200 kg/h |
| Lifting Height | N/A for plan shifters |
| Cycle Time | Continuous |
| Size | Standard/Custom |
| Weight | Approx. 250-600 kg |
| Power | 1.5-3 HP |
| Voltage | 220V/380V |
| Working Temperature | -5C to 50C |
| Application | Rice Milling, Grain Sifting |
| Delivery Time | 5-10 Days |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Brand Name | MR INDUSTRIES |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 150000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Due to its extensive business knowledge, MR Industries, has been able to survive in the market and serve customers in the best possible manner. We are a reliable manufacturer and supplier of Screw Pipe Conveyor, Drum Sieve Machine, Hammer Mill Blower, Flour Mill Bucket Elevator, etc. Our companys staff is committed to giving customers products that not only satisfy their needs but also increase the return on equipment investments by reducing costs and increasing productivity. Our hard work is the key to our success and we are continuously working in the same manner to maintain the earned market image.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33FGQPM1569F1Z3
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33FGQPM1569F1Z3
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr Ravikumar
Members since
4 Years
Address
158, A. Jayaprakash Nagar, 1st Street Nearwatertank, Sanganoorroad, Ganapathy, Coimbatore, Tamil Nadu, 641006, India
plan shifter in Coimbatore
Report incorrect details





















