
Ess Ess Rice Machinery
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Rice Destoner |
| Dominant Color | Teal |
| Capacity | Variable |
| Material | Mild Steel |
| Dimensions | 1500x1000x1200 mm |
| Power | 3-5 kW |
| Weight | 500 kg |
| Usage | Rice de-stoning and cleaning in rice mills and processing plants, ensuring high-quality output |
| Compliance | IS 13447 |
| Features | Stone removal, High capacity, Durable design, Efficient operation, Easy maintenance |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ESS ESS EARTHMOVERS MARKETING PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rice Machinery in bulk from ESS ESS EARTHMOVERS MARKETING PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2009
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajpura, Punjab
Director Marketing
Mr. A. K. Sinha
Address
Near Bus Stand, G.T. Road, Distt. Patiala Rajpura, Punjab, 140401, India
rice plant machinery in Rajpura
Report incorrect details


























