
Rice Huller Machine - Durable Stainless Steel Design | High Quality, Long Lifespan, Versatile Application
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Rice Huller |
| Color | Green |
| Material | Steel |
| Power | 5 HP |
| Capacity | 500kg/hr |
| Dimensions | 100x50x75 cm |
| Weight | 150 kg |
| Usage | Paddy rice hulling for agricultural applications and small scale operations. |
| Features | Efficient hulling, Durable design, Easy operation, Cost effective, Reliable performance |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Vidyavati Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rice Machinery in bulk from Vidyavati Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1979
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19BARPS2819F1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19BARPS2819F1Z7
Howrah, West Bengal
Name
Mr Manoj Sharma
Address
9/1, MUSALMAN PARA LANE, BANTRA KADAMTALA, Howrah, West Bengal, 711101, India
rice huller machine in Howrah
Report incorrect details



























