
Rice Huller - Durable Steel Build , Excellent Finish And Optimum Strength
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Rice Mill |
| Primary Color | Red |
| Material | Steel |
| Power | 5 HP |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Dimensions | 100x50x75 cm |
| Weight | 200 kg |
| Usage | Paddy rice dehusking and milling |
| Features | High yield, Robust design, Efficient operation, Easy maintenance, Durable build, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Taurus Bioscience has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rice Machinery in bulk from Taurus Bioscience at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. Padmakumar G
Address
Plot No- 26-27, Level 9, Regus Centre, Raheja Towers, Mahatma Gandhi Road, Bengaluru, Karnataka, 560001, India
rice huller in Bengaluru
Report incorrect details


































