
Rice Flour
Price: 33600.00 INR / Ton
(30000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
37000.00 INR / Ton
Weight :
50.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Color | White |
| Material | Rice |
| Packaging | Bulk/Bags |
| Particle size | Fine |
| Moisture | <14% |
| Shelf life | 12 months |
| Purity | >99% |
| Features | Fine texture, Gluten-free, Versatile use, High quality, Pure rice, Wholesome, Great taste |
| Supply Ability | 7-15 Per Day |
| Delivery Time | 7-15 Days |
| Product Unit | 1 Ton/Tons |
| Moq | 1 |
| Shipping Type | order_percent |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| MRP | 37000.00 INR |
| Max Quantity | 10 |
| Brand Name | ASVIKA IMPEX |
| Weight | 50.00 Kilogram |
| Price | 30000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Ton/Tons |
| GSTIN | 12% |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 10 |
| Packsize | 1 |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Pkg Box Breadth | 10.00 cm |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
An Introduction Making a big name in the market is not an easy task, specially when it comes to trading a wide variety of products. Believing the fact that trading businesses are dependent upon the vendors for sourcing high quality products, we, Asvika Impex follow a rigorous process for developing stronger bonds with our vendors. We, as a trader and supplier, aim to source the assortment that is high on quality and affordable in price from the vendors who possess in-depth experience of their work. India being one of the major producers of spices, the demand of our authentic has been continuously increasing around the world. Seizing the opportunity, we expanded our business operations to be an exporter and began exporting our Black Clove, Co
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
9
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33EWZPM3177D1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33EWZPM3177D1Z2
Rating
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. R L Munis
Address
Plot No. 617, 6 Th Main Road, Ram Nagar, Chennai, Tamil Nadu, 600091, India
rice flour in Chennai
Report incorrect details


































