
Rice Flate Grader - Galvanized Steel | Durable And Corrosion-resistant Design For Precision Grading
Price: 57750.00 INR / Unit
(55000.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
57750.00 INR / Unit
Weight :
200.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Automatic |
| Function Type | Mixing Other, Grading |
| Color | Other, White & Blue |
| Operating Temperature | 0-45C |
| Speed Mode | Variable |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Feeding System | Vibratory Feeder |
| Features | Easy Operation, Minimum Breakage |
| Noise Level | Low |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Machine Type | Rice Flat Grader |
| Product Type | Rice Grading Machine |
| General Use | Rice Flat Grading |
| Material | Galvanized Steel |
| Type | Other, Grader |
| Capacity | 2-8 TPH |
| Weight (kg) | 900-1200 kg |
| Product Shape | Other, Rectangular |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Installation Type | Other, Free Standing |
| Voltage | 220-380 V |
| Power | 1.5-3 kW |
| Dimension (L*W*H) | 2450 x 1300 x 1560 mm |
| Raw Material | Other, Mild Steel |
| Feature | Other, High Efficiency, Low Maintenance |
| Delivery Time | 15 Days |
| Unit Type | Unit/Units |
| GSTIN | 5% |
| Brand Name | VATAN |
| Stock Quantity | 10 |
| Shipping Type | flat_rate |
| Shipping Rate | 0.00 |
| Price | 55000.00 INR (Approx.) |
| Max Quantity | 10 |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Color | Other, White & Blue |
| Pkg Box Breadth | 76.20 cm |
| MRP | 57750.00 INR |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Length | 167.64 cm |
| Weight | 200.00 Kilogram |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Pkg Box Height | 182.88 cm |
| Currency | INR |
| Min Quantity | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABDFG8171A1ZR
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABDFG8171A1ZR
Rajkot, Gujarat
Partner
Mr Pradip Patel
Members since
18 Years
Address
Survey No. 275, Plot No. 8-9, Nr. Polad Cement, Opp. Shaktiman Agro, NH-27, Hadamtala, Tal. Kotda Sangani, Dist. Rajkot, Gujarat, 360311, India
rice grader in Rajkot
Report incorrect details



























