
Rice Dispensing System
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Product Shape | Rectangular Cabinet |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Based Digital Controller |
| Installation Type | Free Standing / Floor Mounted |
| Voltage | 220V - 240V |
| Power | 150W |
| Dimension (L*W*H) | 800mm x 450mm x 1800mm |
| Raw Material | Food-grade Stainless Steel |
| Feature | Touchless Dispensing, High Precision |
| Color | Silver / Metallic Grey |
| Product Type | Rice Dispensing System |
| Material | Stainless Steel SUS304 |
| Type | Automatic/Fully Automatic |
| Capacity | 50 kg |
| Weight (kg) | 85 kg |
| General Use | Rice Distribution and Portion Control |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Machine Type | Commercial Dispenser |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Operating Temperature | 5A C - 55A C |
| Speed Mode | Adjustable |
| Noise Level | Less than 60 dB |
| Feeding System | Gravity Feed with Precision Metering |
| Features | Hygienic, Portion Setting, Anti-Spillage System |
| Function Type | Dispensing, Allocating |
| Heating Method | Non-Heated |
| Supply Ability | 50 Per Month |
| Delivery Time | 3 Week |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
10
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06ELYPS1929F1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ELYPS1929F1ZG
Sonipat, Haryana
Proprietor
Mr Nakul Sarin
Address
Shed B, Mustil No. 27, Khasra No. 4/1, 5, Village Karewari, Sonipat, Haryana, 131024, India
food dispenser in Sonipat
Report incorrect details









































