
Rice Cutting Machine Capacity: 1-2 Acres/hr T/hr
Price: 134999.98 INR / Unit
(120535.70 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
135000.00 INR / Piece
Weight :
220.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Other, Green and Silver |
| Drive Motor | Single Phase Electric Motor |
| Product Type | Rice Cutting Machine |
| General Use | Harvesting |
| Capacity | 1-2 Acres/Hr T/hr |
| Material | Other, Mild Steel |
| Type | Other, Agricultural Machinery |
| Weight (kg) | 95 kg |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Semi-Automatic |
| Cutting Speed | 500-700 strokes/min |
| Cutting Thickness | Adjustable (up to 15 mm) |
| Cutting Function | Other, Semi-automatic Cutting |
| Cooling System | Other, Air Cooled |
| Drive Type | Other, Gear Drive |
| Voltage | 220-240 V |
| Dimension (L*W*H) | 1400 x 800 x 1000 mm |
| Feature | Other, Easy Operation, Low Maintenance |
| Motor | 2 HP |
| Mechanical Precision | High Precision Gears |
| Cutting Method | Rotary Blade |
| Control System | Manual |
| Cutting Material | Paddy, Wheat, Rice |
| Cutting Area | 1-2 Acres/Hr |
| Supply Ability | 05 Per Week |
| Delivery Time | 01 Week |
| Pkg Box Length | 83.00 in |
| Stock Quantity | 100 |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Pkg Box Height | 40.00 in |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Brand Name | DHARMA REAPER |
| Max Quantity | 100 |
| Pkg Box Breadth | 44.00 in |
| Currency | INR |
| Price | 120535.70 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| MRP | 135000.00 INR |
| GSTIN | 12% |
| Weight | 220.00 Kilogram |
| Shipping Type | free |
| Color | Other, Green and Silver |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Dharmatech industries are most Quality best Manufacturers and Suppliers of high-performance Dharma Power Reapers inclusive of DI-1 Dharma Power Reaper . In addition, we are involved in offering complete after sales support by rending Power Reaper Servicing. We are associated with farmers since 1996 and working along them to make agriculture more productive and sustainable. As of today, our company has developed ultramodern equipment continuously reinvented as per the changing farming methods over the years. Hence, we have emerged a reliable name in Agro Industry reckoned for meeting farmers every need and providing them with excellent solutions. Dharmatech industries Equipments were established in the year 2015 in Gujarat, India. Our company is engaged in domestic trading of Dharma Power Reapers for many years. About
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AALFD7222N1Z7
Payment Mode
Cash on Delivery (COD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AALFD7222N1Z7
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Ankit A Patel
Members since
10 Years
Address
23/2, Parishikhar Industrial Estate, Near Ramol Plaza, SP Ring Road, Ahmedabad, Gujarat, 382449, India
abrasive cut off machine in Ahmedabad
Report incorrect details





































