
Rice Cooker
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Jyoti
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Rice Cooker |
| Dominant Color | Pink |
| Capacity | 3-5 cups |
| Material | Plastic |
| Power | 600-800W |
| Dimensions | 20x25 cm |
| Weight | 2-3 kg |
| Warranty | 1 year |
| Usage | Cooking rice and other grains. Suitable for home and small restaurants. |
| Features | Easy cleaning, Durable design, Quick heating, Low consumption, Smooth surface |
Company Details
Universal Home Appliances & Electronics, Established in 2013 at Coimbatore in Tamil Nadu, is a leading Distributor,Supplier of Rice Cooker in India. Universal Home Appliances & Electronics is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading RICE COOKER, Universal Home Appliances & Electronics has made a reputed name for itself in the market with high-quality Pressure Cooker, RICE COOKER, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Universal Home Appliances & Electronics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rice Cooker in bulk from Universal Home Appliances & Electronics at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Universal Home Appliances & Electronics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rice Cooker in bulk from Universal Home Appliances & Electronics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Ms. Anitha
Address
No 81, Balan Nagar, Masakkalipalayam Road, Peelamedu, Near Old Sumith Hospital Peelamedu, Coimbatore, Tamil Nadu, 641004, India
rice cooker steamer in Coimbatore
Report incorrect details
























