
Rice Cooker
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 1.8 liters |
| Dimensions | 282x282x285 mm |
| Weight | 3.0 kg |
| Power | 700 W |
| Voltage | 110-240V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Plastic |
| Usage | Cooking rice, soups, and congee |
| Temperature Range | 10-60°C |
| Features | Easy cooking, Fast cooking, Keep warm, Auto shut-off, Non-stick pot, Slow cooking, Low power |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHADOW LTRONIX SYSTEMS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Rice Cooker from SHADOW LTRONIX SYSTEMS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
1995
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Managing Director
Mr. Nazeer Ahamed
Address
No. 257 & 258, 1st Floor, 2nd Main Road, Nehru Nagar Kottivakkam, Old Mahabalipuram Road, Chennai, Tamil Nadu, 600096, India
rice cooker steamer in Chennai
Report incorrect details























