
Printed Strapping Rolls - Polypropylene, Standard Size, White Color | 5 Lbs For Industrial Box Packaging
Price: 65.00 INR / Kilograms
(65.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
231
In Stock
Product Specifications
| Material | Polyester |
| Width | 12mm - 19mm |
| Thickness | 0.5mm - 1.2mm |
| Tensile Strength | 250 kgf - 500 kgf |
| Color | White |
| Roll Length | 100m - 500m |
| Packaging | Carton |
| Features | High Tensile, Durable, Easy Application, Customizable, Cost-effective |
| Size | Standard |
| Weight | 5 Kilograms (kg) |
| Usage | Industrial |
| Application | Box Packaging |
| Supply Ability | 20 Per Month |
| Delivery Time | 4 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | Carton Packaging |
| Main Export Market(s) | Africa, Western Europe, Central America, Eastern Europe, Middle East, South America, Asia, North America, Australia |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Product Unit | 231 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 1155 |
| Mop | 231 |
| Price | 65.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 231 |
| Color | White |
| Brand Name | XCELL INDUSTRIES |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 231 |
| Minimum Order Quantity | 231 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Producer
Employee Count
4
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AUWPJ9760E1Z4
Payment Mode
Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AUWPJ9760E1Z4
Ahmedabad, Gujarat
CEO
Mr Sahil Jain
Members since
11 Years
Address
PLOT NO 3, RANCHODRAY INDUSTRIAL PARK, ZAK VEHLAL ROAD, NR SWASTIK PIPE, Zak, Gandhinagar Ahmedabad, Gujarat, 382330, India
printed strapping rolls in Ahmedabad
Report incorrect details




































