





Printed Saree - Color: White
Price: 1155.00 INR / Piece
(1100.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
1155.00 INR / Piece
Weight :
850.00 Gram
1 Pack Contains :
5
Minimum Pack Size :
5
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Women Saree |
| Logo Pattern | Embroidered |
| Design | Embroidered |
| Style | Saree |
| Pattern | Embroidered |
| Transparency | Other |
| Size | Sami Stich |
| Gender | Women |
| Pattern Type | Embroidered |
| Feature | Quick Dry |
| Color | White |
| Material | RANGOLI SILK |
| Fabric Type | Art Silk |
| Work Type | Sequin Work |
| Closure | Sequins |
| Season | Other, Summer, Spring, Winter, Rainy |
| Occasion | Formal |
| FOB Port | Surat |
| Payment Terms | Paypal, Cash in Advance (CID), Others |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | Jharkhand, Odisha, Punjab, Arunachal Pradesh, Chhattisgarh, Haryana, Chandigarh, Assam, Delhi, Dadra and Nagar Haveli, Andaman and Nicobar Islands, Jammu and Kashmir, Madhya Pradesh, Maharashtra, Nagaland, Rajasthan, Sikkim, Tamil Nadu, Telangana, East India, Gujarat, Karnataka, Kerala, Lakshadweep, Mizoram, Meghalaya, All India, South India, Central India, West India, North India, Manipur, Andhra Pradesh, Bihar, Daman and Diu, Goa, Himachal Pradesh, Pondicherry, Uttar Pradesh, Uttarakhand, Tripura, West Bengal |
| Brand Name | Shipya |
| Color | White |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 5 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| MRP | 1155.00 INR |
| Shipping Type | free |
| Moq | 5 |
| Pkg Box Length | 6.30 cm |
| Pkg Box Height | 5.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 12.00 cm |
| Price | 1100.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 125 |
| Currency | INR |
| Packsize | 5 |
| GSTIN | 5% |
| Price Type | fixed |
| Weight | 850.00 Gram |
| Mop | 5 |
| Minimum Order Quantity | 5 |
| Minimum Ordered Packs | 5 |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Producer
Employee Count
6
Establishment
2025
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AXAPT4321J1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AXAPT4321J1ZK
Surat, Gujarat
Proprietor
Mr Shipya Designer
Members since
2 Years
Address
432, 4Th Floor, Creation Plaza 1, Bombay Market Road, Sitanagar, Surat, Gujarat, 395010, India
printed sarees in Surat
Report incorrect details


































