
Bollywood Printed Saree - Art Silk Georgette, Attractive Design With Glossy Finish, No Color Fade
Price: 630.00 INR / Unit
(600.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
2099.00 INR / Unit
Weight :
300.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
10
In Stock
Product Specifications
| Color | Comes in various colors |
| Product Type | Printed Saree |
| Material | Georgette |
| Fabric Type | Art Silk |
| Style | Bollywood |
| Pattern | Printed |
| Season | Spring, Other, Summer, Winter, Rainy |
| Occasion | Party Wear |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 5 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Standard |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 1000 |
| Weight | 300.00 Gram |
| Shipping Type | free |
| Color | Comes in various colors |
| Pkg Box Height | 2.00 cm |
| Mop | 10 |
| GSTIN | 5% |
| Pkg Box Length | 30.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Breadth | 20.00 cm |
| Moq | 10 |
| Brand Name | Pisara |
| Price | 600.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 10 Unit/Units |
| Currency | INR |
| Min Quantity | 10 |
| MRP | 2099.00 INR |
| Max Quantity | 1000 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
| Minimum Order Quantity | 10 |
Product Overview
Key Features
No color fade.
Attractive design.
Glossy finish.
Low price range.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Capion Global Private Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Sarees in bulk from Capion Global Private Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAJCC7416J1ZK
Payment Mode
Others
Certification
NA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAJCC7416J1ZK
Surat, Gujarat
Marketing Executive
Mr Sagar Ghelani
Address
809, Raghuveer Textile Mall, Aaimata Road, Surat, Gujarat, 395010, India
printed sarees in Surat
Report incorrect details


























