
Printed Packaging Tapes - Premium Quality Adhesive , Customizable Designs For Diverse Packaging Needs
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | BOPP film |
| Adhesive | Acrylic |
| Thickness | 50 microns |
| Width | 48mm-72mm |
| Length | 660m-1000m |
| Color | Brown |
| Temperature | 60°C |
| Features | Strong adhesion, Customizable print, Durable material, Easy application, Cost-effective, Versatile sizes, Reliable sealing |
| Payment Terms | Cheque, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Arun Polymers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packing & Sealing Tapes in bulk from Arun Polymers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jaipur, Rajasthan
Name
Mr. Ashok Kumar
Address
H457, Road No 12, Vki Aera, Jaipur, Rajasthan, 302013, India
packaging tapes in Jaipur
Report incorrect details







































