
Printed Led Backlit Stretch Ceiling
Price: 560.00 INR / Square Foot
(560.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Technics | Heat Welded & High Definition Digital Printing |
| Roof Material | Flexible PVC |
| Surface Treatment | UV Printed & Antistatic Finishing |
| Features | Sound Absorbing, Easy to Clean |
| Usage & Applications | Ceiling Decoration for Commercial, Hospitality, Residential Spaces, Showrooms, Hotels, Airports |
| Height | Custom as per installation |
| Material | Other, PVC (Polyvinyl Chloride) |
| Tile Material | Other, PVC Membrane |
| Tile Type | Other, Printed Stretch Ceiling |
| Type | LED Backlit Stretch Ceiling |
| Size | Customizable (commonly up to 5m x 50m) |
| Shape | Rectangular / Custom Shapes |
| Pattern | Digitally Printed (customizable design) |
| Heat Transfer Coefficient | Approx. 0.16 W/m2K |
| Thickness | 0.18 mm to 0.25 mm |
| Length | Customizable as per project requirements |
| Width | Up to 5 meters |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Returnable | No |
| Brand Name | BION |
| Unit Type | Square Foot/Square Foots |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Price | 560.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Square Foot/Square Foots |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
BION Interior Graphics is redefining how spaces express emotion — transforming walls, ceilings, and surfaces into intelligent works of art through creativity, technology, and human imagination. For over two decades, BION has set benchmarks in interior graphics by blending artistry with precision and innovation.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
11
Establishment
2004
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AACCB5248G1ZX
Payment Mode
Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Certification
ISO 9001 : 2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AACCB5248G1ZX
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr. Ashish
Members since
2 Years
Address
Titanium City Center Mall, B-708, 100 Feet Rd, Prahlad Nagar, Ahmedabad, Gujarat, 380015, India
stretch ceiling in Ahmedabad
Report incorrect details































