
Powder Coated Dynamic Pass Box
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Millimeter
In Stock
Product Specifications
| Dimension (L*W*H) | 600 x 600 x 600 mm (standard); customizable sizes available |
| Condition | Other, New |
| Voltage | 220 V / 50 Hz |
| Air Volume | 450-650 mA3/hr (depends on model) |
| Power Consumption | 40 to 120 W (depends on size and features) |
| Air Flow | Laminar flow, recirculatory or once-through |
| Floor | Flat, powder coated surface for ease of cleaning |
| Filter Type | Other, Pre-filter and HEPA filter |
| Type | Other , Dynamic Pass Box |
| Material | Other, Powder coated mild steel |
| Filters | HEPA filter with efficiency 99.97% at 0.3 micron |
| Thickness | 1.2 mm aEUR" 1.5 mm cabinet wall thickness |
| Feature | Audio-visual alarm; Electromagnetic interlocking; UV light (optional) |
| Door | Double door interlocked system, with SS or glass window |
| Nozzle | Internal air nozzle for air shower/jet (optional) |
| Weight | Approx. 45-60 kg (varies per size) |
| Lighting | LED fluorescent light with external switch |
| Application | Transfer of materials between cleanrooms without risk of contamination |
| Frame Material | Other, Powder coated mild steel |
| Supply Ability | 7 Per Week |
| Delivery Time | 3-4 Week |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
40
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAMCM3669A1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAMCM3669A1ZD
Vasai, Maharashtra
General Manager
Mr Rajesh Sharma
Members since
7 Years
Address
Unit No. 10, Roop Naval Industrial Estate, Vidyavikasini School Road, Fatherwadi, Vasai, Maharashtra, 401208, India
dynamic pass box in Vasai
Report incorrect details































