
Powder Coat Booth - Automation Grade: Semi-automatic
Price: 35000.00 INR / Piece
(35000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage & Applications | Powder Coating of Various Components |
| Orientation | Horizontal |
| Efficiency | High Efficiency |
| Power Source | Electric |
| Product Type | Powder Coat Booth |
| Material | Stainless Steel Mild Steel |
| Noise Level | Low Noise |
| Voltage | 220-240V |
| Weight | Approx. 500kg |
| Dimension (L*W*H) | Length: 2000mm Width: 1500mm Height: 2000mm |
| Warranty | 1 Year |
| Surface | Powder Coated |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 15 |
| Brand Name | Xtreme |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Price | 35000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33BPHPK9780G2ZJ
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33BPHPK9780G2ZJ
Coimbatore, Tamil Nadu
Chief Executive Officer
Mr. Karthick Prabhu
Members since
9 Years
Address
Guruvayoorappa Nagar, Udayampalayam, Coimbatore, Tamil Nadu, 641049, India
powder coating booth in Coimbatore
Report incorrect details






































