
Powder Blender Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Unit
In Stock
Product Specifications
| Model | Standard Ribbon Blender |
| Rotation | Bi-directional |
| Product Type | Powder Blender Machine |
| General Use | Blending and Mixing Powders |
| Material | Other, Stainless Steel (Contact Parts) |
| Type | Other, Ribbon Blender |
| Capacity | 100 kg/batch (varies by model) |
| Weight (kg) | Approx. 350 kg |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Semi-Automatic |
| CNC Or Not | Other, Not CNC |
| Control System | Manual |
| Floor Space | Depends on Model (Approx. 1200 x 600 mm) |
| Power | 2 HP |
| Voltage | 220-240 V AC |
| Dimension (L*W*H) | 1200 mm x 600 mm x 1000 mm (Approx.) |
| Feature | Other, Easy to operate, corrosion resistant, robust construction |
| Color | Other, Silver |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2023
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AAFCF7350J1ZK
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAFCF7350J1ZK
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr. Kirit
Members since
1 Years
Address
403, 4th Floor, Samruddhi Complex, Opp. Old High Court, Navrangpura, Ahmedabad, Gujarat, 380014, India
powder blender in Ahmedabad
Report incorrect details

















