
Racer Bb Beauveria Bassiana - Packaging: Packet
Price: 297.15 INR / Kilograms
(283.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
297.89 INR / Kilograms
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
10
In Stock
Product Specifications
| Active ingredients | Humic and fulvic substances |
| Dosage | 5kg/acre |
| Application | Vegetative phase |
| Packaging | Foil pouches |
| Form | Powder |
| Weight | Varies |
| Features | Nutrient uptake, Stress tolerance, Improved flavor, Enhanced luster, Better taste, Increased yield, Soil health |
| Usage & Applications | Control of Whiteflies, Thrips, Aphids, Jassids, Spider mites, and other sucking insects |
| Classification | Insecticide |
| Purity(%) | 100% |
| Physical State | Powder |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 500 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Packaging Details | 500g, 1 Kg, 5 Kg, 10 Kg, 25 Kg |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | Meghalaya, Manipur, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Daman and Diu, Nagaland, Rajasthan, Sikkim, Tamil Nadu, Telangana, Tripura, Pondicherry, Uttar Pradesh, Uttarakhand, East India, Gujarat, Punjab, Assam, Delhi, Dadra and Nagar Haveli, Andaman and Nicobar Islands, Arunachal Pradesh, Chhattisgarh, Haryana, Himachal Pradesh, Jammu and Kashmir, Madhya Pradesh, Maharashtra, All India, South India, Central India, West India, North India, Karnataka, Kerala, Lakshadweep, Mizoram, Goa, Jharkhand, Odisha, West Bengal |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| GSTIN | 5% |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Breadth | 3.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 10 Kilograms/Kilograms |
| Pkg Box Height | 24.00 cm |
| Stock Quantity | 100 |
| Price | 283.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | Racer BB (Beauveria bassiana) |
| Pkg Box Length | 33.00 cm |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| MRP | 297.89 INR |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Mop | 10 |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
Product Overview
Key Features
Racercontains conidiospores ofBeauveria bassiana. The composition is customised to comply with regulatory guidelines of respective countries.Beauveria bassianais a proprietary strain and compliant with National Bio Diversity Authority guidelines and has Access Benefit Sharing (ABS) agreement with the State Bio Diversity Board for payment of royalty to the habitat from where the microbes have been isolated. The strain is under Patent deposit certificate with Budapest Treaty recognised depository.
Conidial penetration:The microscopic conidial spores of theBeauveria bassianaon coming in contact with the body of the insect host start germinating and penetrate into the cuticle and grow inside the insect body thereby killing the insect within a few days. Once the fungus has killed its host, it grows back out through the softer portions of the cuticle, covering the insect with a layer of white mold (hence the name white muscadine disease). This downy mold produces millions of new infective spores that are released to the environment.
Enzyme production:Beauveria bassianasecretes enzymes which attack and dissolve the cuticle, penetrate the skin and grow into the insect body.Beauveria bassianaproduces a toxin called beauvericin that weakens the host's immune system. After the insect dies, an antibiotic -oosporein, is produced that enables the fungus to outcompete intestinal bacteria.Beauveria bassianamycelia also produce an octacyclodepsipeptide toxin called bassianolide that consists of of fourmolecules each of Dhydroxyisovaleric acid and L-N methylleucine which have insecticidal properties.
Growth:Once inside,Beauveria bassianareplicates and consumes the insects' internal organs and blood-like fluid, the hemolymph.Beauveria bassianahas the ability to live in the vascular tissue of certain corn cultivars as an endophyte.Beauveria bassianainfects the insect on contact and does not need to be consumed by the host to cause infection. A white mold emerges from the insects dead body after a few days and produces new spores.
- Racereffectively controls economically important caterpillar pests for a wide range of crops
- Pathogenic pest load reduction leads to improved plant health and thereby increased crop productivity
- Racercan be used as an effective component in Integrated Pest Management (IPM) programmes, thereby leading to a reduction in use of chemical pesticides and creating a safer environment
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
60
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AAXCA5814C1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AAXCA5814C1ZK
Hyderabad, Telangana
Managing Director
Mr Dr. Athreya Devanur
Members since
23 Years
Address
Plot No.154/A5-1, Jinnaram Mand, Bolaram Industrial Area, Hyderabad, Telangana, 502325, India
Report incorrect details
















