
Powder Baking Oven - High-quality Steel Construction | Efficient Baking Performance, Versatile Temperature Control
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 70x50x40 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | 50-250°C |
| Power | 3 kW |
| Shelves | 2 |
| Usage | Powder coating baking |
| Weight | 50 kg |
| Features | Powder Coating, Uniform Baking, Durable Build, Easy Operation, Efficient Heating |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shree Saraswati Kitchen Equipment has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bakery Equipment in bulk from Shree Saraswati Kitchen Equipment at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Noida, Uttar Pradesh
Proprietor
Ms. Gargi Verma
Address
BNo -75, Sector-8, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
powder baking oven in Noida
Report incorrect details




































