
Poultry Isolator
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Snehavardhan Filtrox Systems
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Seam | Fully welded |
| Width | 1350/1950mm |
| Depth | 725mm |
| Height | 2386mm |
| Internal area | 8/12 sqft |
| Filter | HEPA |
| Features | Airborne pathogens, Maximum containment, Hazardous agents, Adjustable height, Washable pre-filters |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Others, Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5 Per Month |
| Delivery Time | 8 Week |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 14000:9001 Certified Company. |
Company Details
An OverviewWe, Snehavardhan Filtrox Systems, are reckoned in the market as a prominent manufacturer, supplier and exporter of a comprehensive assortment of Industrial Products. The product range offered by us encompasses Air Curtains, Air Showers, Air Purifiers, Clean Room Garment Cabinet, Strip Curtain, Pass Boxes, and more. In addition to these, we are also a quality focused importer of Filter Media. Our products are highly efficient and durable that are made in accordance with the national standards of quality and other relat
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ABIPT2814Q1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ABIPT2814Q1ZZ
Pune, Maharashtra
Director
Mr. L. V. Tawre
Address
863, Sadashiv Peth, Pune, Maharashtra, 411030, India
air break isolator in Pune
Report incorrect details



















