
Poultry Incubators
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Outer Material | Mild Steel |
| Inner Material | S.Steel |
| Tray Material | S.Steel |
| Temperature Range | 0-60°C |
| Humidity | 95% Rh |
| Voltage | 220-230V |
| Frequency | 50 Hz |
| Features | Temp Control, Humidity Control, Auto Tilting, Steel Trays, Durable Build |
Company Details
WEBCON Bio Medical, Established in 1998 at Varanasi in Uttar Pradesh, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of Laboratory Glassware & Equipment in India. WEBCON Bio Medical is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Poultry Incubators, WEBCON Bio Medical has made a reputed name for itself in the market with high-quality Bod Incubators, Circulatory Baths, Cold Rooms, etc.
Focusing on a customer-centric approach, WEBCON Bio Medical has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Laboratory Glassware & Equipment in bulk from WEBCON Bio Medical at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, WEBCON Bio Medical has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Laboratory Glassware & Equipment in bulk from WEBCON Bio Medical at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AFGPJ5562F2ZC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AFGPJ5562F2ZC
Varanasi, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Jivan Joshi
Address
Plot No. - 894, Ganeshpuri, Suswahi, Behind Hyderabad Gate, BHU, Varanasi, Uttar Pradesh, 221005, India
Report incorrect details


































