
Poultry Incubator - Steel Build , Energy-efficient Design, Automatic Egg Turning For Optimal Development, Humidity Regulation System, Digital Display For Monitoring
Price: 2464000.00 INR / Unit
(2200000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
2700000.00 INR / Unit
Weight :
3.00 Tonne
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Dimensions | Variable |
| Capacity | Variable |
| Power | Variable |
| Weight | Variable |
| Temperature range | Variable |
| Humidity range | Variable |
| Features | Precise hatching, Humidity control, Auto egg turning, Easy monitoring, Fresh air flow, User-friendly, Various egg sizes, Energy efficient, Strong structure, Low noise |
| Type | Incubator |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | Carton Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Unit/Units |
| Pkg Box Height | 120.00 in |
| Brand Name | BALA INDUSTRIES AND ENTERTAINMENT PRIVATE LIMITED |
| Max Quantity | 100 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| MRP | 2700000.00 INR |
| Weight | 3.00 Tonne |
| GSTIN | 12% |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Min Quantity | 1 |
| Price Type | fixed |
| Shipping Type | free |
| Moq | 1 |
| Price | 2200000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Breadth | 100.00 in |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Pkg Box Length | 250.00 in |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Humidity regulation to mimic natural nest conditions.
Automatic egg turning for even embryo development.
Digital display for easy monitoring of vital statistics.
Ventilation system for fresh air circulation.
User-friendly interface for intuitive operation.
Capacity to accommodate various egg sizes and types.
Energy-efficient design for cost-effective operation.
Salient Features:-
Strong Structure Design
Low Noise and Wear Resistance.
Working Stability
Heavy Load Capability
Saves Costs on Energy
Company Details
We, Bala Industries & Entertainment Pvt. Ltd. are the leading Farm and Hatchery Equipment Manufacturers from India belonging to the Venkateshwara Hatcheries Group (VH Group) who is undoubtedly the world leaders in poultry operations. We have well-established manufacturing facilities near Pune about 160 Kms from Bombay (Mumbai) where we have state-of-the-art machinery, Electronics and Electrical departments to produce world-class high quality products. We are ISO 9001-2015 certified company for manufacture and supply of all poultry equipments.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
150
Establishment
1989
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAACV7248J1ZY
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Certification
ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAACV7248J1ZY
Pune, Maharashtra
Manager
Mr. Rakesh Ram
Address
Gat No.88, Village Jambhul, Tal Maval, Pune, Maharashtra, 412106, India
chicken incubator in Pune
Report incorrect details
































