
Poultry Feather Removal Machine - High-performance, Durable Raw Material | Efficient Feathers Removal With Extended Service Life
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Power | 1.5 kW |
| Dimensions | 80x60x100 cm |
| Weight | 80 kg |
| Capacity | 100 birds/hour |
| Voltage | 220V |
| RPM | 1440 |
| Features | Fast plucking, Efficient operation, Durable design, Easy cleaning, High capacity, Low maintenance, Cost effective, Improved yield |
| Payment Terms | Others, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | On Order Per Day |
| Delivery Time | 02 Week |
| Main Domestic Market | Gujarat |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Pragati Agro Tech India has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Poultry Equipment in bulk from Pragati Agro Tech India at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Mukesh Zombade
Address
Office No. B-201, north ex mall, sector-9, rohini, Delhi, Delhi, 110085, India
poultry processing machinery in Delhi
Report incorrect details
























